Ajalugu, ehk kuidas seda vanasti tehti?

salakala
Postitusi: 8
Liitunud: 12 Jaan 2021, 13:20

Re: Ajalugu, ehk kuidas seda vanasti tehti?

Postitus Postitas salakala »

on ainult ritv, või terve tolleaegne kooslus, rull ja nöör ka?
Jeekim
Postitusi: 3
Liitunud: 02 Veebr 2021, 23:00

Re: Ajalugu, ehk kuidas seda vanasti tehti?

Postitus Postitas Jeekim »

Algselt see ritv kuulus kellegile Laarmani kalastuskaaslastest (kahjuks olen nime unustanud), kes kõrge ea tõttu enam kalal ei käinud ja seejärel ritv oli ka lühiaegselt Laarmanil kasutuses. Ridvaga oli kaasas ka kasutuskõlbmatu täiesti kestendava kattega nöör ja mingi isekombineeritud rull. Kusagil 60-ndatest alates Laarman oli suutis hankida ka juba sellele ajale vastavat varustust ja isevalmistamise aeg hakkas lõppema. Kasutuses olid tal juba Pfluegeri Medalist, ABU Delta rullid, samade firmade ridvad-nöörid jne. Putukate sidumine, milles ta samuti oli meisterlik, jäi alati isetegevuseks.
Putukate teemas võiksin lisada, et vanameister näitas mulle ka Kuningaküla kohaliku kuulsama harjuseküti seotud putukat. Üllatavalt suur, ehk nr. 6 või isegi 4 konksule seotud porikarva, ka vähemalt paar numbrit tavalisest pikema häklikarvaga monstrum. Vees ujus konksuga vertikaalselt allapoole. Sellistega olevat kohalikud Narva jõel harjust püüdnud. Enam küll mitte päris lendõnge teema, kuid ikkagi putuka solgutamine.
Kasutaja avatar
sepaonu
Postitusi: 345
Liitunud: 04 Nov 2020, 18:48
Asukoht: Ingliste
Kontakt:

Re: Ajalugu, ehk kuidas seda vanasti tehti?

Postitus Postitas sepaonu »

Horisontaalse konksu ja megasuure hacklega putukate sidumist soome poole peal märganud, sommidel oma äraväänatud sõna nende kohta, muu maailm vist kutsub (Neversink) Skater, vist siis, kui duubelhackel. Seda deltat googeldasin, see vast mingi hilisem versioon
https://youtu.be/Lza1im0KCP0
Selleaegse lennukavarustuse kohta ei oska midagi öelda.Ainukene lennukapüüki meenutav tegevus lapsepõlvest oli selline forellipüük, et sarapuu tokk, ainult otsarõngas sellel, väike taliõnge rull, vaarikasuurune kork, kohe korgi all üks tinahaavel, tamiili lõpus konks, söödaks limukas, ürask, rohutirts. Tamiili lappasime lihtsalt maha, lühikese rakenduse heitsime okste alla ja me haulisime heitel, korjas maast tamiili juurde. Sarapuu tokilt bambuse peale ülemineku periood oli, kuulusin kah nende kõvemate kärbeste hulka, kellele isa lõpuks bambustoki ostis.
Lendõngega pole sellel midagi tegemist aga vanasti ja tegemisega küll. Algus oli nagu enamusel - nevskaja ja harakapesad. Sellel hilisemal pildil on rulli käimakast ümber ehitatud vasaku käe kerimiseks nii, et rull on spinna all, esimestel vene imerullidel, "delfin" vms ei saanud vänta ümber tõsta, rulli sadul ise tehtud, ühendustorud ridva jätkudel, käepide, rõngad, ühesõnaga ka vanasti tuuniti, kuigi see sõna polnud kasutusel. Keegi võibolla tunneb ka veneaegse kalakaalu ära.
tattnokk.jpg
Osaval kalamehel on alati õnne.
Jeekim
Postitusi: 3
Liitunud: 02 Veebr 2021, 23:00

Re: Ajalugu, ehk kuidas seda vanasti tehti?

Postitus Postitas Jeekim »

Mitmenda seeria Delta rull, seda enam ei mäleta. Tundus, et Medalistist pidas rohkem lugu.
Hiljuti kirjutati siin foorumis tuck cast-ist. Ilmselt sama heiteviisi Laarman nimetaski grasshopper cast-iks. Toonitas, et iga lendõngemees, kes ujuva putukaga harjust jahib, peab tingimata selle heiteviisi selgeks õppima. Tema õpetuse järgi putukas võib kalale märkamata jääda, kui muu rakendus tähelepanu endale tõmbab esimesena vee pinnale jõudes.
T.H
Postitusi: 308
Liitunud: 04 Nov 2020, 17:31

Re: Ajalugu, ehk kuidas seda vanasti tehti?

Postitus Postitas T.H »

Jeekim kirjutas: 23 Apr 2021, 09:40 Üllatavalt suur, ehk nr. 6 või isegi 4 konksule seotud porikarva, ka vähemalt paar numbrit tavalisest pikema häklikarvaga monstrum. Vees ujus konksuga vertikaalselt allapoole. Sellistega olevat kohalikud Narva jõel harjust püüdnud. Enam küll mitte päris lendõnge teema, kuid ikkagi putuka solgutamine.
Arvan,et need on putukad,mille ette käib sõna French Hackel.Need on omapärased ja huvitavad putukad,samuti Tenkara putukad.
Kasutaja avatar
sepaonu
Postitusi: 345
Liitunud: 04 Nov 2020, 18:48
Asukoht: Ingliste
Kontakt:

Re: Ajalugu, ehk kuidas seda vanasti tehti?

Postitus Postitas sepaonu »

Tenkara ja selle putukad on huvitavad küll, selle proovimist takistab mitu põhjust. See, millest mina jahusin, seda nägin ka hommikukohvi kõrvale soome foorumi "putukad ühest materjalist" teemas
https://www.perhokalastajat.net/keskust ... 196021&t=1
Ega seda ei mäletanud küll, et millal see harjus kinni läks aga googeldasin ja leidsin sellise jutu netist
https://www.envir.ee/sites/default/file ... se_lkt.pdf
mida sirvides lugesin , et seiret teostab RMK, mille peale vererõhk tõusis ja tuli meelde teleföönis kuuldud lugu meie sõbra RMK vägitegudest iiumaal, no lõpuks otsisin selle jutu kah üles
http://www.hiiuleht.ee/2020/06/nii-nad- ... rdla-ojad/
Osaval kalamehel on alati õnne.
Vasta